Vinařství se řadí mezi nejstarší povolání. Vinaři mají po celý rok plné ruce práce a ne vždy je jim počasí nakloněno.  Pečovat o révu je krásná práce, která ovšem vyžaduje trpělivost a flexibilitu. Navíc, pokud si někdo myslí, že má vinař v zimních měsících volno, tak se mýlí. S prvními mrazíky bere nůžky do rukou a jde do vinohradu. Přichází totiž čas na řez révy, kterou je třeba připravit na další sezonu. Každému keři musí vinař věnovat zvláštní pozornost, protože tento střih pak ovlivní budoucí sklizeň. Tvaruje tedy révu do požadovaného tvaru.

Vinař celoročně pozorně sleduje počasí, především jsou pro něj důležité první jarní přízemní mrazíky. Ty totiž mohou poškodit spící očka na keřích. Pokud vinař nestihne všechny vinohrady ostříhat do konce března, kdy dochází k růstu oček (pupenů), může dojít k jejich poškození. Stejně tak je třeba chránit keře před divokou zvěří. Ta může svým okusem keřů napáchat poměrně hodně škody, často devastujícího charakteru.

Vinaři si navzájem v zimních měsících hodnotí a posuzují svá vína z Moravy. Ve sklepě mají degustační prostory ke koštování a společně je vzájemně hodnotí jaký ten daný ročník je, jak se vyvíjí a jak by jejich zákazníci mohli hodnotit jejich vína z Moravy.

Každý vinař je za svou náročnou práci náležitě odměněn kvalitním vínem, ale především přízní všech milovníků vína.

„Dobré víno tvoří dobrou krev,

dobrá krev je předpokladem dobré nálady,

dobrá nálada přináší dobré myšlenky,

dobré myšlenky dají vyniknout dobrým skutkům,

dobré skutky dělají člověka člověkem.“

(z moudrosti starých Čechů)

Comments are disabled.