Patroni vinařů

Staří vinaři v různých vinařských oblastech uctívali své patrony. Například v Čechách vinaři uznávali už od dob Karla IV. Svatého Václava. Byl to údajně jediný panovník, který nejen vinnou révu sázel, ale hrozny také sbíral, a dokonce i lisoval.

Nejen vinařství Doležal, které obhospodařuje své vinohrady na 3,5 hektarech moravské půdy, uznává jako patrona moravských vinic svatého Urbana, který je zobrazován s hroznem vína. Podle legendy se ukryl na vinici před pronásledovateli a tím si zachránil život. Ovšem je zde zmínka také o sv. Vavřinci, který má svátek 10.srpna a v ten den začínají zrát první hrozny.

„Vinohrad dobře rodí, když kolem něj hospodář často chodí.“

Právě o sv. Vavřinci se podle starých vinařských zvyků zavíraly hory. Dozrávající úroda se musela chránit a ve středověku dokonce za krádež zlodějům usekli ruku. Tato slavnost zavírání hory se dodržuje dodnes. Je bohatá na tradice a obyčeje. Když pak hrozny dozrály, hora byla vrchním vinařem otevřena a začalo vinobraní. Je to většinou v období, kdy listí dokonale zežloutne, dozrají plody a je-li rok pro vinnou révu příznivý, sklízet se může v polovině září. I vinařství Doležal se pak může pochlubit dokonalou sklizní a kvalitním vínem, které nese honosné jméno Chardonnay nebo Ryzlink.

Napsat komentář